Zapraszamy do udziału w projekcie międzynarodowym, organizowanym przy współpracy z Wyższą Szkołą Kadr Menedżerskich w Koninie i z Gminą AKAMENE z Litwy w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Oś Priorytetowa IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.2 Programy mobilności ponadnarodowej, nr projektu: POWR.04.02.00-00-0024/20.
Projekt dotyczy podniesienia wiedzy i kompetencji zawodowych 30 osób z województwa wielkopolskiego, które na co dzień pracują z wykluczonymi lub zagrożonymi wykluczeniem społecznym dziećmi i młodzieżą i zakłada korzystanie z litewskich metod i rozwiązań wspierających ich rozwój edukacyjny i zawodowy poprzez realizację programu mobilności ponadnarodowej.
Według badań zdecydowana większość młodych ludzi zagrożonych bądź wykluczonych społecznie miała kontakt z profesjonalistami lub przedstawicielami placówek świadczących im pomoc w trudnych sytuacjach. W młodszych grupach wiekowych byli to najczęściej pedagodzy szkolni, wychowawcy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, kuratorzy sądowi, rzadziej pracownicy socjalni i asystenci rodziny, w starszych grupach wiekowych specjaliści, z którymi kontaktowali się badani to głównie pracownicy socjalni, nauczyciele, terapeuci, instruktorzy zawodu, psycholodzy. Ww. młodzież z ww. specjalistami najczęściej próbuje rozwiązać problemy rodzinne, problemy związane z brakiem akceptacji wśród rówieśników i presją otoczenia oraz problemy szkolne związane ze zbyt wczesnym opuszczaniem systemu edukacji. Część badanych ma bardzo dobre doświadczenia, ale, co ciekawe nie są one związane z uzyskaniem pomocy instytucjonalnej. Dla osób młodych nie jest ważne kto, ale w jaki sposób im pomaga. Młodzi ludzie deklarują, że chętnie będą korzystać z pomocy specjalistów, pod warunkiem jednak, że pomoc ta będzie adekwatna do ich rzeczywistych problemów.
W kontekście zidentyfikowanych już niebezpieczeństw, odwołamy się do rozwiązania stosowanego na Litwie przez Centrum Edukacji Młodzieży i Dorosłych w Akmene, który prowadzi bieżące wsparcie na rzecz dzieci i młodzieży w trudnych sytuacjach życiowych. Możliwość zapoznania się z wiedzą i doświadczeniem oraz posiadanymi narzędziami partnera jest niezastąpionym rozwiązaniem w kontekście zwiększenia kompetencji osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Współpraca z litewskim partnerem będzie opierała się na transferze zaobserwowanych rozwiązań oraz na wymianie informacji i bazy wiedzy, co pozwoli na zwiększenie zawodowego zaangażowania osób wspierających młodzież oraz efektywności udzielanego wsparcia.
Realizacja działań projektu przyczyni się do osiągnięcia celu szczegółowego POWER poprzez realizację programu mobilności ponadnarodowej, zakładającego podniesienie wiedzy i kompetencji uczestnika projektu przy wykorzystaniu wiedzy, rozwiązań i doświadczeń partnera ponadnarodowego.